четвер, 27 жовтня 2011 р.

Які бувають кольори веселки і скільки їх насправді?

Після грози (1921)
Ще у 1073 році київський літописець зауважував: "У радуге суть червень, і синє, і зелене, і багряне" . Тобто веселка, на його погляд, включає всього чотири кольори. Тим більше, що різницю між "червленими" і "червоним" нам сьогодні важко вловити. Чотири кольори символізували чотири стихії: зелений колір - колір води, синій колір - колір повітря, червоний - колір вогню, чорний, або багряний, - колір землі.
У середині ХVIII століття російський поет Антіох Кантемир познайомився з дослідженнями в галузі  вивчення світла і зробив спробу  перекласти на російську мову " спектр Ньютона ". Ось що у нього вийшло: фіалковий - пурпурний - блакитний - зелений - жовтий - рудо-жовтий - червоний. Не зовсім звично, та ще й у зворотному порядку.


Буканов И. "Радуга"
З зеленим і синім теж не все так просто - в древньому Єгипті їх вважали одним кольором. Потім синій колір відокремився від зеленого, але не було блакитного, а в деяких мовах і по цей час немає окремого слова для блакитного кольору. Зате в якомусь японському романі мені зустрілося вираз "всі тридцять кольорів веселки" - про як! І опису шат  героїв там завжди дуже красиві - кімоно кольору гліциній, шаровари кольору молодої зелені, крила куріпки і т.д. і т.п.

Немає коментарів:

Дописати коментар